Mikrostomatologie v praxi znamená miniinvazivní způsob ošetření chrupu, které využívá pomoc speciálně navrženého dentálního mikroskopu. Ten umožňuje rozšířit zorné pole a mnohonásobně více zaostřit na ošetřovanou oblast, než to dokáže lidské oko. Myšlenka tohoto konceptu spočívá v tom, že při takto dobré viditelnosti je léčba mnohem přesnější a méně invazivní. Díky tomu dokážeme zachovat maximální množství zdravé zubní tkáně a dalších zubních struktur, což zvyšuje životnost daného ošetření. Tento alternativní přístup k tradiční stomatologii přináší naprostou revoluci v moderním zubním lékařství. Využití dentálního mikroskopu přináší mnoho výhod nejen pro naše klienty, ale i pro naše zubaře a celý odborný tým. Benefity pro klienta jsou:

  • přesná diagnóza
  • přesné stomatologické postupy
  • šetrnější ošetření
  • lepší estetický výsledek
  • kratší čas strávený v zubařském křesle

Našemu stomatologickému týmu přináší práce s dentálním mikroskopem méně stresu, více komfortu při provádění daného výkonu, efektivní kontrolu ošetřované oblasti a celkové urychlení práce. Výsledkem je spokojenost a hrdost našeho týmu na neoddiskutovatelnou vysokou úroveň poskytovaného stomatologického ošetření, které můžeme našim klientům nabídnout.

Několik posledních let nám výsledky mikrostomatologických ošetření dokazují, že se jedná o jeden z nejdůležitějších konceptů v celé naší stomatologické praxi. A v jakých oblastech u nás dentální mikroskop využíváme?

1) Diagnostika

Správná a kvalitní diagnostika stojí na počátku každého ošetření či léčby. Optimální osvětelení a možnost variabilního zvětšení dané oblasti umožňuje tu nejvyšší kvalitu všech dentálních vyšetření, která jsou nutná udělat. Díky dentálnímu mikroskopu jsme schopni udělat kvalitní diagnostiku i u obtížně přístupných míst v dutině ústní. Bez možnosti zvětšení bychom mohli lehce přehlédnout například začínající zubní kaz nebo zánět dásní – parodontózu. Rychlé a hlavně včasné zachycení daného problému pomůže předejít vážnějším onemocněním a zajistí lepší výsledky a úspěšnost léčby. Nastavitelná intenzita světelného zdroje a dokonalé rozlišení barev nám pomáhá perfektně rozlišit fyziologickou barvu zubu od zubního kazu. Dentální mikroskopy navíc umožňují detailní kontrolu všech typů zubních výplní či náhrad. Tak mohou být okamžitě rozpoznány a rychle ošetřeny trhliny nebo praskliny v různých zubních mezerách či ve starých výplních. Navíc, zubním mikroskopem odhalíme i jemné trhliny či praskliny v zubní substanci. Tyto trhliny jsou pouhým okem ve svém počátku prakticky neviditelné. Pokud se neošetří, tak mohou způsobit například bolest při žvýkání. V horším případě, u pokročilejšího stádia trhlin či prasklin může dojít až k úplné ztrátě zubu.

2) Zubní výplně

Při kontrole zubních výplní je dentální mikroskop také velmi důležitý. Zajišťuje to, že připravené okraje zubů jsou dostatečně hladké a výplně do zubu přesně zapadají tak, jak mají. Výsledek práce je tak velmi precizní a vysoce kvalitní. Optimální osvětlení nám umožňuje nejen perfektní přípravu dutiny postiženého zubu, ale i perfektní ochranu jeho zdravé části. Tímto miniinvazivním ošetřením lze udělat tak malinké zákroky, jako je doplnění a utěsnění zubních trhlin nebo ošetření zubního kazu v oblasti kontaktního místa.

3) Zubní protetika (inlay, korunky, fasety)

Práce, která vzejde z naší zubní laboratoře, by měla být nerozeznatelná od vlastních zubů. Pro správné umístění a požadovaný estetický vzhled zubních náhrad je miniinvazivní mikroskopická technika naprostou nutností. Zajistí precizní pracovní postup pro vytvoření dokonalé formy pro zubní vložky fasety nebo korunky a zároveň ideální podmínky pro samotnou výrobu zubních náhrad našimi zubními techniky. Mikroskop je také velmi užitečný při vkládání a lepení zubních náhrad, které je klíčové pro jejich odolnost a trvanlivost. V neposlední řadě lze povrch veškerých zubních náhrad lépe vyleštit a vyhladit. Lesklejší povrch zajistí menší pravděpodobnost budoucímu nežádoucího zabarvení. Výsledný estetický dojem je tedy trvalejší.

4) Endodoncie

Hlavní oblastí pro využití dentálního mikroskopu zůstává endodoncie, nebo-li ošetření zubních kanálků. Kořenový kanálek měří O,5 milimetrů u vstupu a asi 80-100 mikrometrů u jeho vrcholu (kořenové špičky). Mikroskop umožňuje optimální osvětlení a zvětšení vnitřku zubu a samotných kořenových kanálků, které lidské oko nemá možnost vidět. Tento speciální vhled do vnitřku zubu garantuje, že kanálky budou detekovány, správně vyčištěny a řádně vyplněny včetně prostoru mezi nimi, na který by se mohlo zapomenout. Maximální možné zvětšení také umožňuje ošetření kalcifikovaných kanálků. Zároveň dochází k odstranění minimálního množství infikované struktury zubu. Tímto způsobem se nám daří zuby, které by za normálních okolností musely být vytrženy, zachovat.

5) Edukace našich klientů

Dentální mikroskop je užitečný nejen při ošetřeních, ale je i perfektním nástrojem pro dokumentaci a vzdělávání. S mikroskopem může každý jasně vidět, jaké nedostatky se v ústech nebo na zubech nacházejí. To umožňuje vynikající komunikaci a souhru všech členů našeho stomatologického týmu. Také nám usnadňuje vzdělávání našich klientů. Mikroskop je během ošetření připojen ke stropnímu monitoru, na kterém může klient pomocí videa živě vidět to, co zubař právě dělá a vidí. To přispívá k lepšímu pochopení toho, co lékař klientovi právě vysvětluje a dokonce vám umožní (pokud jste zvědaví) zobrazit celý postup daného zákroku.

Update cookies preferences