Jak vznikne zubní kaz?

Zubní kazy jsou většinou způsobeny kombinací různých faktorů. Velký podíl na tom může mít strava bohatá na cukry, nesprávná ústní hygiena nebo bakterie v dutině ústní způsobující zubní plak. Zubní plak je neviditelná, lepivá vrstva bakterií, které se množí v ústech a postupně se zachycují především na žvýkacích plochách zadních zubů, v obtížně přístupných oblastech mezi zuby, v okolí zubních výplní či v blízkosti linie dásní na zubních krčcích. Pokud nejsou zuby a jejich okolní oblasti po konzumaci některých potravin řádně vyčišteny, začnou bakterie cukry obsažené v potravě přetvářet na kyseliny. Tyto kyseliny jsou velmi agresivní. Postupně začnou rozpouštět minerály (vápník a fosfát) obsažené v tvrdé sklovině, která pokrývá a chrání zub. Kyselina pak prosakuje zkrze změkčenou sklovinu a začíná se dostávat přes měkkou zubní tkáň až do vnitřku zubu. V zubu se objeví dutina – je zničen z vnější i vnitřní strany. Tento stav zubu nazýváme zubním kazem.

Co způsobuje to, že se zuby zbarvují?

Během života můžeme pozorovat, že zuby začnou měnit svou barvu bez toho, jak dobře o ně pečujeme. Existuje mnoho příčin, proč se to děje. Od konzumace barevných potravin či nápojů, jako je například káva, čaj nebo červené víno až po kouření, stárnutí, dlouhodobé užívání léků a v neposlední řadě po úrazchh zubů. Žluté nebo jinak zabarvené zuby jsou bohužel velmi běžným problémem, který většina lidí v určitém okamžiku svého života začne trápit.

Co je bělení zubů a jak probíhá?

V průběhu let se vzhled zubů začíná měnit. Objevují se na nich skvrny a pigmenty z barevných potravin či nápojů nebo jiných stimulů se hromadí v krystalové struktuře skloviny a způsobují postupné tmavnutí zubů. Z estetických důvodů proto nabízíme léčebnou metodu profesionálního bělení zubů za použití různých materiálů. Celá technika bělení je založena na procesu zvaném oxidace. Na povrch zubů se aplikují bezpečné chemické sloučeniny, které rozkládají a uvolňují kyslík. Ten pak  následně odstraňuje ze zubů skvrny a oživuje a rozjasňuje jejich přirozenou barvu.

Jaké se při bělení zubů využívají techniky?

U nás si můžete vybrat celkem ze tří technik, pomocí kterých docílíme přirozenější a bělejší barvy vašich zubů:

Ordinační bělení je nerychlejší a výsledek bělení je viditelný okamžitě. Pod dohledem ošetřujícího personálu je na vaše zuby aplikován bělící gel, jehož činky jsou zesíleny speciálně navrženým laserem. Výsledek a stupeň bělosti vašich zubů si můžete hned na místě, po odstranění bělícího gelu zkontrolovat.

Bělení pro domácí použití je ekonomičtější formou bělení ordinačního. Výhodou je, že si můžete zuby dle potřeby doma dobělovat do požadovaného odstínu. U nás vám na základě otisků vašich zubů individuálně vyrobíme speciální „nosič”, který doma naplňujete bělícím gelem a nasazujete na zuby zhruba během dvou týdnů po dobu pouhých 5 minut.

Endodontické bělení pomocí techniky „walking bleach”. Tato technika je založena na aplikaci bělícího prostředku do vnitřku dřeňové dutiny zubu po dobu několika dní. Pro dosažení optimálního výsledku je třeba léčbu několikrát opakovat.

Jak dlouho vydrží zuby po bělení bílé?

Dlouhodobý efekt profesionálního bělení zubů je individuální a záleží na mnoha faktorech. Dobrá ústní hygiena a pravidelné čištění zubů pomůže udržet bílou barvu tak dlouho, dokud to je jen možné. Ovšem působení dalších vlivů jako je kouření, pravidelné užívání léků, konzumace alkoholu, přirozené stárnutí, různé diety apod. mají na opětovnou změnu odstínu zubů neoddiskutovatelný vliv. Naštěstí, díky šetrnosti bělícího ošetření můžete za nějakou dobu proces bělení zubů u nás znovu opakovat.

Co je třeba zvážit před tím, než se rozhodnu pro bělení zubů?

Před tím, než se rozhodnete pro bělení, je třeba mít jistotu, že je váš chrup bez zubního kazu a netrpí žádným onemocněním dásní (krvácení, periodontální kapsy). Proto je nutné se nejdříve poradit s vaším zubním lékařem, zda je bělení již pro vás vhodné či je třeba chrup nejprve doléčit.

Před zahájením celého bělícího ošetření nejprve provádíme profesionální dentální hygienu. To proto, abychom měli jistotu, že jsou z povrchu zubů dobře odstraněny všechny usazeniny a případná povrchová zabarvení. Také je nutné si uvědomit, že bělení nemá vliv na barvu výplní, keramických vložek, zubních  korunek či můstků.

S bělením zubů doporučujeme posečkat u nezletilých, těhotných a kojících žen.

Má bělení zubů nějaké vedlejší účinky?

U většiny pacientů se žádné vedlejší účinky bělení zubů neprojevují. Někteří však mohou pociťovat dočasnou tupou či ostrou bolest v zubech nebo vnímat jejich citlivost na horko či chlad. Pro snížení citlivosti používáme speciální desenzibilační gely, které můžeme aplikovat před nebo po bělení.

Co to je a jak funguje dentální laser?

Slovo laser [lejzr] pochází z angličtiny a je složené z počátečních písmen názvu, který  popisuje jeho funkci: Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, což by se dalo přeložit jako zesílení světla pomocí vynucené (stimulované) emise záření. Laserů je velké množství a každý je vhodný k jinému typu použití. Zubní lékařství využívá dentální laser. Jednoduše řečeno, jde o zařízení, které přeměňuje dodávanou energii na laserové světlo různých vlnových délek a soustřeďuje ho do velmi úzkého paprsku. Jeho aplikace je možná téměř ve všech oblastech stomatologie.

U nás pracujeme s dentálním laserem Lightwalker značky Fotona, která je světovým lídrem v oblasti dentálních laserových systémů. Lightwalker kombinuje ověřený standard dvou nejefektivnějších vlnových délek: 1064 nm Nd:YAG a 2940 nm Er:YAG. Vlnová délka definuje účinky na cílovou tkáň. Obecně lidská tkáň obsahuje mnoho složek, které mají různé vlastnosti z hlediska laserového záření a absorpce. V případě Er: YAG laseriu je energie absorbována vodou a hydroxylapatitem, který se nachází ve tvrdých tkáních. Naopak Nd: YAG laserová energie je absorbována hemoglobinem a melatoninem, který se nachází v měkkých tkáních. Proto je při práci s dentálním laserem velmi důležité správné zvolení vhodné vlnové délky.

Update cookies preferences